Jména pro psy

Pořizujete si domů štěně a netušíte, jaké jméno mu vybrat? 

Výběrem psího jména se zpravidla baví celá rodina. Současným trendem je pojmenovávat psy po svých oblíbených zpěvácích, hercích či jiných umělcích. Není pak nic zvláštního, když slyšíte v parku jak někdo volá Elvise, Byrona, Huga, Pink, apod. Dalším trendem je pojmenovávání psích mazlíčků podle rostlin, takže v našich končinách potkáváte psy se jménem Fialka, Růžička, Azalka. Jako Piškotka, Harlekýnka či Laskonku pojmenovávají své pejsky nejspíš milovníci sladkostí.

Inspirací jsou také pohádky a především večerníčky, kdy pojmenováváme pejsky Štafetka, Fík, Žofinka, Škubánek, Káťa, Žeryk, Pat, atd.

Budete mít Rexe či Maxe?

Stejně jako oblíbené barvy, jsou určité oblíbené psí rasy. I výběr psí rasy ovlivní výběr jména pro psa. Labrador se nejčastěji jmenuje Max, vlčák Rex. Dalšími jmény velkých plemen jsou Bud, Dusty, Ron, Car nebo Bethoven.

Roztomilá malá psí plemena pojmenováváme Sněhurka, Charlie, Besinka, Peggy. Pro křížence volíme nejčastěji Punťa, Pajda, Asta, Monty nebo Zorka. Psí jména odrážejí často lidské vlastnosti. Můžete klidně spatřit psa se jménem Tequilla, Steak či Ferrari.

Pořizujete-li si bojové plemeno, zcela jistě sáhnete po krátkém, ale honosně znějícím psím jméně, například Grant, Dona, Attila, Lord, Black, Ares, apod.

Máte raději lidská jména? I zde je řada možností, jak pojmenovat pejska, co třeba Hugo, Matýsek, Karel, Eliška, Bětka, Amálka? Lidé s velkou fantazií dávají psům jména známá z filmů a knih: Don Quijot, Zip a Čip, Karl von Banhof či Acylpyrin.

Oficiální jména psů s původem se tradičně řídí počátečními písmeny vrhu. Jméno štěňat z prvního vrhu začínají na A, z druhého na B, atd. Ale i přes toto omezení máte na výběr stovky jmen. Majitelé také často vychází ze vzhledu svého mazlíčka nebo pes přebírá jméno po původním pejskovi, který již rodinu navždy opustil.

Jak bychom měli psa pojmenovat?

Výběr psího jména záleží pouze na vás. Při zvykání pejska na jméno ho v prvních týdnech oslovujte pouze základním tvarem jména. Pojmenujete-li psa Rex a budete na něj volat Rexíku, pak se nesmíte divit, že na Rex nebude reagovat. Vhodné je vybrat jméno s výrazným písmenem či slabikou. Psi velmi dobře reagují na S.

S výběrem jména pomůže psí kalendář

Chystáte se domů přivézt si štěně nebo jejich narození očekáváte, může vám pomoci psí kalendář. Každý rok s pejskem můžete oslavit jeho svátek tím, že mu dáte nějakou jeho oblíbenou pochoutku. Vybrat jméno pro pejska můžete i podle data vašeho narození.

Každé psí jméno má své kouzlo, navazuje na tradici nebo vychází z určité symboliky. Je jedno, jak svého pejska pojmenujete, důležité je, že na něj voláte s láskou a náklonností, kterou vycítí.

Psí kalendář www.psi-kalendar.cz nebo na svatky.centrum.cz/psi-jmena 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *