Vnější psí paraziti

Chtěli byste vědět, jaké vnější parazity může Váš pes dostat? Co mohou psovi způsobit, jak je identifikovat a jak se proti nim bránit? Čtěte náš článek a dozvíte se to!

Blecha

Vylíhnuté blechy (larvy) žijí nejprve mimo tělo hostitele, a to v koberci, podlaze, dece,… Později vyhledávají tělo hostitele a živí se jeho krví. Pes se začne škrábat a kousat, čímž si může zanést do ran bakterie. U některých psů se vyskytne alergie na bleší kousnutí a u citlivějších jedinců může dojít k chudokrevnosti (snížené množství červených krvinek). Pro odblešení byste měli psa nejdříve umýt šamponem proti škůdcům a později aplikovat dlouhodobější přípravek (obojek, sprej, pipetu). Nezapomeňte vystříkat i podlahy, pelech a deky, kde se mohou vyskytovat larvy blech. Toto opatření určitou dobu vždy po pár dnech opakujte.

Veš psí

Veš se živí sáním krve psa. Není moc pohyblivá a většinou se zdržuje v okolí hlavy. Pes může mít podrážděnou kůži v důsledku zakousnutí, které vši způsobují, nebo kvůli škrábání se. Vši se na psa přenáší zřídka, většinou během styku s druhým psem nebo vyčesáváním cizím kartáčem. Abyste se vší zbavili, dodržujte stejný postup jako při odblešování. Psa můžete častěji vyčesávat, abyste jej zbavili hníd, jež jsou pevně uchyceny na psích chlupech.

Zákožka psí

Tento parazit může být přenosný i na člověka. Projevuje se poškozením kůže, k čemuž dochází z důvodu provrtávání se samice zákožky, během kladení vajíček. Psovi to způsobuje svědění, které si vzápětí škrábe a odlupuje se mu tak kůže. V případě napadení psa byste jej měli oddělit do karantény od ostatních. Ošetřete všechna místa, kde byl. Nezapomeňte při tom používat rukavice.

Klíště

Živí se sáním krve ze psa. Infikovaná klíšťata mohou být přenašeči různých onemocnění a v případě zvláštního chování psa, či zarudnutí kůže, byste měli ihned vyhledat veterináře a psa vyšetřit. Klíště byste měli vytáhnout co nejdříve (např. za pomoci pinzety), aby do psa nevpouštělo jedovaté sliny. Po vynětí klíštěte psovi ránu ošetřete jódem, nebo jakoukoliv desinfekcí.

Všichni zde vyjmenovaní vnější psí paraziti jsou nebezpeční, a měli byste před nimi vašeho psa chránit. Určitým pozitivem je, že prevence v těchto případech není obtížná a proto byste se u vašeho veterináře rozhodně měli informovat na její možnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *