5 pravd o psech

Určitě jste se již někdy setkali s různými povídačkami, co jsou ohledně psů rozšířeny. Stejně jako většina lidí jim můžete věřit, ale my je pro vás v tomto článku uvedeme na pravou míru. Jestliže nebudete chtít našemu článku věřit, můžete se jít zeptat veterináře, který Vám vše potvrdí.

1)    Psi nevidí černobíle

O psech se velmi rozšířilo, že nemohou vidět barevně. To ale není pravda. I když nemají zrak vyvinutý tolik jako lidé, barvy mohou rozeznávat. Jejich vidění by se dalo přirovnat k barvoslepému člověku. Tudíž vidí barevně, ale mají problém rozeznat nějaké odstíny – především červenou barvu a odstíny jí podobné. Naopak velmi dobře vnímají modrou a fialovou barvu.

2)    Psi nemají hojivé sliny

Psí sliny mohou obsahovat složky, které mají hojivé účinky. Na druhou stranu mají psi (stejně jako lidé) v tlamě spoustu bakterií. Díky těmto bakteriím je hojení ran komplikovanější, a někdy může olizováním ran dojít až ke vzniku infekčních onemocnění. Uvědomte si, co všechno váš miláček sní venku za „dobroty“.

3)    Feny nemusí mít vůbec štěňata

Říká se, že fena by měla mít alespoň 1 v životě štěňata, aby se předešlo různým onemocněním, nebo aby se trochu zklidnila. Toto tvrzení není pravdivé a bohužel kvůli němu ve většině případů dochází ke zbytečnému množení psů, jichž jsou i tak plné útulky. Opak je pravdou… feně mohou nastat zdravotní komplikace hlavně po jejím vrhu. Prevence rakoviny dělohy a dalších nemocí s tímto spojených je právě kastrace feny. Jelikož fena nebude mít dělohu, nemůže mít ani rakovinu. A také ve většině případů právě kastrací dochází ke zklidnění chování feny.

4)    Čokoláda je pro psy opravdu jedovatá

Je pravda, že pes nemůže jíst čokoládu, jelikož je pro něj jedovatá. Velice ale záleží na typu čokolády, jejím množství a především i na velikosti psa. Čokoláda obsahuje látku zvanou theobromin, kterou pes musí dlouho vstřebávat a tím se v jeho těle vytváří jedovaté látky (toxiny). Jestliže máte malého psa a sní čokoládu ve větším množství (především hořkou, ve které je nejvíce theobrominu) jděte s ním ihned k veterináři. U větších plemen trochu čokolády nevadí, ale nedávejte jim ji.

5)    Blecha psí může jít i na člověka

Tato blecha dává přednost psovi, ale po svém vylíhnutí se hlavně snaží obstarat potravu. Jestliže tedy není zrovna „po ruce“ pes, nemá problém živit se i lidskou krví.

Jak vidíte, ne vše, co se o psech říká, je skutečně pravda. Zkušený chovatel by měl mít přehled o tom, co psovi skutečně škodí a co mu naopak prospívá. V případě, že psa chováte v bytě, byste si měli dávat pozor i na hygienu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *