Začíná období, kdy je počasí teplejší a nás to láká na procházky s našimi čtyřnohými miláčky. Není nad příjemnou procházku v přírodě, provoněným lesem, kde vše kvete. Dobrou náladu nám ale zničí paraziti, kteří mohou nejen nás, ale především naše mazlíky ohrozit na zdraví. Hlavní nebezpečí v tomto ročním období představují klíšťata.
Kde na klíště můžeme narazit?
Co to klíště je, asi nemusím nikomu vysvětlovat. Určitě každý se s klíštětem (lidově „pijákem“) ve svém životě, minimálně jednou, setkal. Jestliže máte nějaké domácí zvíře, které se dostane ven, tak si s sebou přinese domů nechtěného „kamaráda“. Klíšťata se na zvířata přisávají více, a to z toho důvodu, že zvířata chodí většinou vysokou trávou, prodírají se různými keři, a zkrátka pobíhají ráda všude možně, jen ne po vyšlapané cestě, kudy se vydáváte Vy. Klíšťata se tím pádem na zvířata přichytávají z větviček, stébel trávy, atp..
Jaké hrozby představuje?
Kromě toho, že tento parazit saje krev, je nebezpečný i tím, že může přenášet různé nemoci. Jedná se především o 2 nemoci, o kterých jste již určitě slyšeli, a to je borelióza a encefalitida. Přesněji se jedná o lymskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu. Tyto nemoci jsou nebezpečné tím, že mohou vést k těžkému poškození zdraví a v ojedinělých případech i ke smrti napadeného jedince. Další onemocnění také mohou být bartonelóza, babézióza a tularémie. Nemoci jsou přenášeny infikovanými klíšťaty, která se vyskytují nejvíce například v okolí Prahy, Brna nebo jižních Čechách.
Onemocnění, která se týkají především zvířat, jsou Lymská borelióza, Anaplazmóza psů a Erchlichióza psů.
Lymská borelióza
Příznaky, podle kterých poznáte nakaženého psa:
- horečka,
- nechutenství,
- kulhání,
- otoky kloubů,
- problémy s ledvinami,
- neobvyklé chování
Také může dojít k tomu, že infekce bude latentní, tzn. naprosto bez příznaků. Tato infekce znamená onemocnění kloubů zvířete, a ve zvláštních případech také onemocnění ledvin. V některých veterinárních ordinacích Vám mohou udělat test klíštěte, které jste zvířeti vytáhli, nebo můžete podstoupit jiná vyšetření (krevní testy, test moči). Vaše zvíře můžete preventivně vakcinovat proti tomuto onemocnění. Případná léčba probíhá za pomoci antibiotik, která se podávají dlouhodobě a výsledky léčby jsou obvykle velmi dobré.
Anaplazmóza psů
Onemocnění psa můžete poznat za pomocí následujících příznaků:
- snížená energie,
- otoky a silná bolestivost,
- vysoká teplota,
- nechutenství (zvracení, průjem)
Infekce může být ale také bezpříznaková. Jestliže nemoc nebude léčena, může způsobit nízký počet bílých krvinek, nervové příznaky (pouze vzácně) a chronickou bolest kloubů. Čím dříve se infekce podchytí léčbou, tím větší pravděpodobnost bude, že se může infekce vyléčit úplně (ne vždy tomu tak je). Léčba probíhá pomocí dlouhodobého podávání antibiotik.
Erchlichióza psů
Na rozdíl od předchozích onemocnění je přenašečem klíště psí, tudíž parazituje pouze na psech. Infekci poznáme podle těchto příznaků:
- nechutenství,
- krvácení z nosu,
- deprese,
- horečka,
- bolestivé klouby,
- bledé sliznice
Jestliže není infekce léčená, může pes trvale oslepnout nebo může dojít ke špatné srážlivosti krve či dokonce smrti psa. Stejně jako tomu bylo u ostatních infekcí, tak i u této se jako léčba podávají dlouhodobě antibiotika.
Kromě uvedených onemocnění mohou klíšťata pro psy představovat i další hrozby, nicméně ty jsou méně pravděpodobné. Z vyjmenovaných nemocí si dejte pozor zejména na boreliózu, kterou onemocní tisíce psů i lidí v České republice. Encefalitida se sice vyskytuje méně často, nicméně je o to nebezpečnější. Chraňte proto sebe i svého mazlíčka s patřičnou důsledností.