První hárání – jak se připravit

Pořídily jste si štěňátko fenky a s nervozitou očekáváte první hárání? Nevíte, co Vás čeká a na co se máte důkladně připravit? Tento článek by měl sloužit k rozšíření Vašich znalostí v této tématice.

Kdy to přijde

Čas prvního hárání u fen je zcela individuálním, zaleží na druhu plemene, ale i na samotném jednotlivci. Průměrně se vše první hárání u fen se dostavuje mezi 7 až 10 měsícem věku fenky a to u malých a středních plemen. U tzv. obřích plemen se hárání může dostavit později mezi 12. – 18. Měsícem.

Doba hárání

Celková doba hárání se pak nejčastěji pohybuje v rozmezí mezi 14 – 21 dny. Ovšem první hárání často trvá o něco déle a to až 30 dnů. Z pravidla také platí, že při prvním hárání fenka krvácí mnohem více, než tomu bude u dalších hárání.

Projevy

Jak poznáte, že fenka hárá?

Projevy jsou následovné:

  1. Plachost – fenka je plašší a často se sama tulí v pelíšku a nevyžaduje pozornost
  2. Je neposlušné a často Vám může i utíkat, proto silně doporučuji brát v tomto období pejska ven pouze na vodítku!
  3. Má zduřelé cecíky
  4. Často si olizuje své pohlavní orgány
  5. V neposlední řadě je to samozřejmě krev

Samotné prožívání hárání u fen je zcela individuální a každá fena se jinak chová.

Opakování

Cyklus hárání se nejčastěji opakuje zpravidla jednou za půl roku, na konci zimy nebo začátkem jara a koncem léta nebo začátkem podzimu. U obřích plemen dochází k tomuto cyklu pouze 1x ročně.

Hárací kalhotky

Pokud se chcete vyhnout zamazání peřin, gauče apod. krví doporučuje se kupovat tzv. hárací kalhotky, které jsou velmi praktické (zabraňují ušpinění krví apod.).

Krytí

Vždy ovšem mějte na paměti, že hárací kalhotky v žádném případě nezabraňují nechtěnému nakrytí (oplodnění), proto mějte svého pejska v době hárání vždy na vodítku a nepouštějte ho z Vašeho dohledu!

Fáze hárání

Samotné hárání se rozděluje do několika po sobě jdoucích cyklů:

  1. První fáze – (1-10 den) – zduřená děloha, fena si olizuje pohlavní orgány. Můžeme zpozorovat první výtok, který má průsvitnou až bělavou barvu.
  2. Druhá fáze – (10-23 den) – ovulace, červené zbarvení výtoku. Fena je pro psi velmi přitažlivá a sama se klidně nechá oplodnit.
  3. Třetí fáze – při poslední fázi dochází k tomu, že sexuální chování feny slábne a přestává tím být pro ostatní psi přitažlivá.

Kastrace
Pokud nechcete chovat štěňata, můžete začít uvažovat i o kastraci. Včasnou kastrací můžete snížit riziko nádorů mléčné žlázy, které jsou u fen s falešnými březostmi poměrně časté.

Alespoň jednou za život

V současné době je už překonán ten názor, podle kterého by fenka měla ze zdravotních důvodů mít aspoň jednou za život štěňata.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *