Parazit (neboli příživník) je organismus, který přijímá živiny z těla jeho hostitele. Může být vnější nebo vnitřní. Pes může přijít k parazitům kdekoliv a kdykoliv. Ať už je ochrana psa proti těmto organismům jakákoliv, nikdy nemůžete mít jistotu, že pes bude 100% bez parazitů. Je mnoho přípravků a vakcín, které těmto organizmům zabraňují na psech parazitovat. Dostupné jsou jak u veterinářů, tak i v lékárnách či obchodech s chovatelskými potřebami. V tomto článku Vám představíme vnitřní parazity, kteří patří k těm obtížněji identifikovatelným.
Škrkavka
Jedná se o červa, který se rozmnožuje a žije v tenkém střevě psa. K následkům patří hubnutí, oslabenost psa, nafukování břicha a případný průjem či zvracení. Pes se může nakazit pozřením vajíček, jež jsou vyloučena v trusu nakaženého jedince, nebo během březosti feny se škrkavky přenáší na plody. V ojedinělých případech může být přenesena na člověka.
Měli byste používat antiparazitní přípravky, ať už v podobě obojku, nebo pipet na vnitřní (případně i vnější) parazity. Důležité je také pravidelné odčervování, které by mělo být prováděno minimálně 2× za rok.
Tasemnice
Jde o malého (2–3 cm dlouhého) červa. Můžeme ji vidět v trusu zvířete, nebo u análního otvoru u dlouhosrstých zvířat. Jelikož je přenosná blechou, musíme psa léčit na vnitřní i vnější parazity zároveň. Můžete použít např. antiparazitní obojek a psovi dát navíc tabletu, nebo užít pipety, které jsou jak na vnější, tak i vnitřní parazity.
Červ tenkého střeva
Tento červ je malého vzrůstu a drží se na stěně tenkého střeva. Živí se sáním krve, které může vyvolat chudokrevnost (malé množství červených krvinek) a oslabené jedince může zabít. Pes se nakazí například sáním mléka od své matky, pozřením larvy ve výkalech, či kožním přenesením. Tyto červy je možné vidět pouze mikroskopicky. Při zvolení vhodného antiparazitního přípravku lze škůdce snadno zničit.
Červ tlustého střeva
Tito červi se zavrtávají do tlustého a slepého střeva, a to způsobuje záněty. Tím dochází ke krvavým průjmům. Kvůli průjmům nastává chudokrevnost a výrazné hubnutí zvířete. Při napadení by se mělo provést vyšetření veterinářem, jelikož je velmi obtížné se tohoto škůdce zbavit.
Vnitřní paraziti jsou obávaným problémem, který se u psů i koček velice často vyskytuje. Dokonce se říká, že nějakého vnitřního parazita má také každý člověk. Dodržujte tedy při péči o vaše mazlíčky alespoň základní hygienické návyky – umývejte si důkladně ruce, při mytí psa používejte gumové rukavice, a pokud vás pes poraní, okamžitě ránu důkladně vydesinfikujte.